O mnie

MIRT-logo

 

 

 

 

 

                                                                www.thaibeauty.pl

Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy MIRT założyłam w roku 2004. Do tej pory wykształciłam około 900 osób, które praktykują m.in.: w Polsce, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Szwecji, Niemczech, Norwegii, USA i Australii.

Gruntowne przygotowanie medyczne i pedagogiczne zdobyte podczas studiów (Akademia Medyczna w Lublinie, Wydział Pielęgniarski) pozwoliło mi rozwinąć i ulepszyć pod względem merytorycznym i metodycznym kursy refleksologii prowadzone w Polsce.

Wiedzę bazuję na głębokim zrozumieniu anatomii i fizjologii, biochemii oraz zasad refleksologii. Dlatego najważniejsze są dla mnie neurofizjologiczne podstawy wszystkich metod, które wykorzystuję i opracowałam. To zbliża mnie i moich Słuchaczy do naukowego wymiaru naszej pracy a nie tylko jego wydźwięku energetycznego, którego nie uznaje się w medycznych środowiskach profesjonalnych.

Tylko w ten sposób mogę uzasadnić rolę i działanie refleksologii oraz plasować ją wśród najlepszych form rehabilitacji, odnowy biologicznej czy racy ze stresem i zapobieganiem jego skutkom.

Regularnie uczestniczę w światowych konferencjach refleksologicznych, aby moi uczniowie na bieżąco poznawali naukowe nowiny z naszej branży.

Lobbinguję na rzecz refleksologii w mediach. Ostatnio m.in: biorąc udział w programie Sztuka Życia Marioli Bojarskiej-Ferenc albo pisząc cykl artykułów o roli refleksologii w budowaniu płodności dla magazynu Chcemy być Rodzicami.

Warto tu dodać, że polska firma Sante, producent żywności funkcjonalnej, uznała refleksologię za jeden z filarów zdrowia i od pięciu lat jest to kierunek prowadzenia klientów w największym w Polsce Uzdrowisku Miejskim Studio Sante w Warszawie.

Obecnie wspiera mnie też fundacja 4SPA i dystrybutor naturalnej marki Aromatherapy.

Wiedzę o refleksologii zdobywałam m.in.: w Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii i USA. Studiuję literaturę refleksologiczną z całego świata i posiadam największy w Polsce księgozbiór tematyczny.

Uczyłam się m.in. w szkołach doktor Marie-France Muller, Inge Dougans, Eunice Ingham i Lone Sorensen. Moimi nauczycielami byli też doktor Tadeusz Błaszczyk i Waldek Łaszcz, czyli najlepsi polscy specjaliści w dziedzinie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Nowej Akupunktury Czaszki dr Yamamoto. Inspirują mnie rewolucyjne odkrycia doktora Jesusa Manzanaresa, now epodejście do akupunktury Jamesa Wonga i  prace John’a Goodheart’a.

Cenię osiągnięcia Hanne Marquardt z Niemiec oraz Yvette Eastman, Billa Flocco, Barbary i Kevina Kunzów czy Laury Norman z USA.

W programach kursów realizowanych przez MIRT nie mam embarga na wiedzę. Oto zasady, którymi się kieruję:

– nie ma jednej najlepszej metody refleksologii ; dlatego zachęcam Cię do nauki w innych szkołach, do poznawania innych nauczycieli i innych technik wg. zasady obowiązującej w medycynie – „ life-long education” – nauka przez całe życie

– nie ma jednej, „najlepszej i najdokładniejszej” mapy twarzy, stóp czy rąk ; wybierasz tę, którą preferujesz – to jest kierunek światowy a szkoła winna nauczyć Cię zasad pracy ze wszystkimi mapami; dla mnie jako terapeuty bardzo liczy sie Twoja intuicja i samodzielność, nauczę Cię tego!

– nie ma jednej najlepszej techniki pracy, uniwersalnej dla wszystkich – Twoje palce i ręce mogą sobie z czymś nie radzić a ortodoksyjne podejście do ułożenia rąk może Cię zrazić do terapii i oszczędzić innym Twoich umiejętności, to chwyt wchodzi w Twoje ręce a nie Twoje ręce w chwyt – to ważne dla ergonomii pracy refleksologa, która jest mi bardzo bliska

– uczę Cię multi-metodologii w refleksologii i jej zastosowania w każdych okolicznościach, np.: wtedy kiedy Twoje ręce chorują na reumatyzm, kiedy nie masz dostępu do jakiś receptorów a chcesz pomóc, kiedy nie możesz wykonać pełnego zabiegu

– uczę Cię samodzielnie myśleć i celować drepoterapią/refleksologią w różne dolegliwości oraz integrować te terapie z innymi masażami/technikami/metodami; ” mniej znaczy więcej” to podstawowa zasada refleksologii

– zbieram wiedzę nt. refleksologii z całego świata i daję Ci do niej nieograniczony dostęp

– w refleksologii stawiam na: precyzję stymulacji, jej tempo, ekspozycję czasową i intencję oraz świadomość terapeutyczną czyli zasady bez których nie ma tej terapii; nauczę Cię tego

– uczę Cię promować Twoje usługi, bo to najtrudniejsze zadanie w naszej branży

– pomagam Ci w znalezieniu indywidualnej ścieżki rozwoju terapeutycznego i osobistego

 

Pochodzę z tatarskiej rodziny o korzeniach uzdrowicielskich.

W 2008 roku doznałam udaru w pniu mózgu. To najcięższa forma tej choroby, która w 95 % przypadków kończy się śmiercią a w pozostałych procentach – stałym kalectwem. Od początku to refleksologia twarzy towarzyszyła mi w powrocie do zdrowia z połowiczej niepełnosprawności oraz powrocie do normalnego wyglądu po centralnym uszkodzeniu nerwu twarzowego i trójdzielnego. Od tamtej pory jeszcze pilniej studiuję anatomie i fizjologie oraz terapie, które odnawiają nasze wewnętrzne zasoby do regulacji i regeneracji.

Zapraszam Cię w niezwykłą podróż po refleksologii!

Beata Sekuła