O refleksologii

MIRT-logo

Chińczycy już 5 tysięcy lat temu wiedzieli, że na poszczególne narządy i tkanki możemy wpływać poprzez naciskanie i masowanie ściśle określonych punktów na ciele, tak zwanych stref odruchowych/ map/receptorów. Refleksologia to terapia holistyczna, która opiera się na koncepcji, że cały organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach.

Mapy somatotopowe (strefy odruchowe/receptory) są na całym ciele. Te, które zna większość z nas, znajdują się na stopach, rękach, twarzo- i mózgoczaszce oraz uszach. W refleksoterapii zaawansowanej wykorzystuje się też kręgosłup, jamę brzuszną, golenie, łydki…i szyję. W praktyce specjalisty refleksologa ważne jest, aby poznać każdą mapę oraz zasady i różnice w ich stosowaniu. Jest to niezbędne do zaplanowania  skutecznej terapii refleksorycznej dla osób w każdym wieku i różnym stanie zdrowia i choroby.

Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy MIRT w Warszawie plasuje refleksologię jako jedną z najskuteczniejszych terapii antystresowych i anti-aging. Refleksologia twarzy jest też teraz elementem wielopłaszczyznowej, naturalnej i ekologicznej … drepoterapii czyli funkcjonalnej odnowy biologicznej twarzy, która z powodzeniem zdobywa rynek wellness i SPA.
MIRT uczy  multi-metodologii oraz integracji refleksologii z innymi terapiami naturalnymi i współczesną diagnostyką terapeutyczno-medyczną.
Program integracji refleksologii z innymi terapiami naturalnymi, dietą, ruchem (slowjogging) i diagnostyką wdrażamy przy udziale i wsparciu największego polskiego producenta zdrowej żywności – firmy SANTE . Sante promuje zdrowe żywienie oraz zdrowy styl życia a refleksologia jest na liście SANTE 10 FILARÓW ZDROWIA.
4SPA i Aromatherapy wspiera w Polsce rozwój drepoterapii na rynku wellness i SPA.
Refleksologia polega na stymulacji punktów/stref, które poprzez centralny układ nerwowy, system powięzi oraz kanały energetyczne (meridiany) korespondują z narządami/układami/częściami/funkcjami naszego ciała. Dzięki tej zależności możliwa jest ich ocena stanu energetycznego/stopnia zaawansowania stresu. Nauka potwierdziła przydatność diagnostyczną zmian w receptorach stóp ( dr. Jesus Manzanares z Hiszpanii wykonywał biopsje stóp swoim Pacjentom i pobierał tzw. złogi podskórne, diagnoza lekarska była częścią procesu łączenia symptomów chorobowych z konkretnymi zmianami w tkankach).
Niestety wartość diagnostyczna oceny zmian na twarzy nie została potwierdzona empirycznie a próby znalezienia przez różne szkoły takiego zastosowania dla pracy na twarzy są jedynie subiektywnymi wyobrażeniami ich autorów.
Jak diagnostyka działa na stopach ?
Zaburzone narządy dają sygnały w korespondujących z nimi mapach somatotopowych w postaci tzw. złogów podskórnych, zmian zabarwienia czy struktury skóry. Tkanka nerwowa i łączna są bardzo czułe na wszelkie zmiany energetyczno-fizyczne w organizmie. O ile klinicysta Manzanares udowodnił wartość diagnostyczną złogów podskórnych w stopach, o tyle na świecie nie ma żadnych innych badań wskazujących na podobne wykorzystanie map twarzy, rąk czy choćby uszu. Jednak to stymulacja tych map, ze względu na ich położenie anatomiczne i tzw. reprezentację somatosensoryczną, wpływa najsilniej odruchowo na organizm.
Jeśli bardzo chcemy chcemy “czytać” z twarzy to warto zapoznać się z patofizjonomiką ( za jej twórcę uznawany jest Natale Ferronato). Należy też zastanowić się nad potrzebą diagnozy w refleksologii, która nie jest warunkiem prowadzenia terapii refleksorycznej.
Diagnoza w refleksologii budzi wątpliwości świata medycznego i samych Klientów ze względu na jej subiektywność i brak zuniwersalizowanych narzędzi oceny (ręce refleksologa i ich różna wrażliwość).
Jeśli uznamy refleksologię za metodę wczesnego wykrywania zaburzeń energetycznych to nabiera ona nieco innego znaczenia, choć znowu ze względu na brak unifikacji narzędzi, to też może zostać poddane w wątpliwość.
Wróćmy do refleksologii twarzy i rąk, i tego co wyróżnia te terapie spośród innych form. Po pierwsze ich reprezentacje somato-czuciowe w mózgu (mapy Pennfielda), po drugie położenie anatomiczne. W mapach Pennfielda widzimy, że największe reprezentacje ruchowe i czuciowe mają twarz i ręce, najmniejszą – stopy. To przekłada się bezpośrednio na nadrzędną rolę twarzy i rąk w generowaniu tzw.odruchów i odpowiedzi na nie. Cała głowa i zlokalizowane na niej mapy leżą w bezpośredniej bliskości mózgu i kory mózgowej i na dodatek fizyczne, bo za pomocą nerwów czaszkowych, łączą się z tymi strukturami. Stopy, ręce, podudzia nie mają takich koneksji. Jaki ma to wpływ na terapię? Otóż sesje refleksologii twarzy “wystarczają” na tydzień, sesje terapii rąk trzeba powtarzać co 5-7 dni, a sesje stóp – co 2 dni. Większe reprezentacje mają niejako większą siłę przebicia się, zaistnienia i utrwalenia efektów na dłuższy czas.
Nie mniej jednak, dobry specjalista refleksolog porusza się w obrębie wszystkich możliwych map nie tylko ze względu na ich możliwość torowania bodźców nerwowych ale też ze względu na szczególne znaczenie obszarów tych map do prowadzenia terapii powięziowej i stymulowania cyrkulacji energii w meridianach.
Stopy mają mniejszą siłę przebicia nerwowego, ze względu na anatomiczne oddalenie od centrów dowodzenia, ale za to są siedzibą taśm anatomicznych (powięzi) uwalniających napięcie…w całym ciele…! Podobne działanie wykazuje głowa i uszy, ale już nie …ręce. Refleksologia twarzy wykazuje silne działanie liftingujące i przeciwzmarszczkowe, nie zrobi tego masaż stóp ani rąk. Zatem w refleksologii ….najlepiej działa odpowiednia integracja/połączenie map podczas jednego zabiegu.
O refleksologii twarzy
Techniki masażu refleksorycznego twarzy wywołują natychmiastowy efekt jej liftingu, poprawiają krążenie krwi i limfy, stymulują mięśnie i przewodnictwo nerwowe. Sprawiają, że twarz jest rozjaśniona, zaróżowiona, jędrna a zmarszczki wygładzają się.
Terapia refleksologiczna twarzy odbywa się w sesjach, na które składa się od 12 do 15 zabiegów, w odstępach jednotygodniowych, dwa razy do roku. W przypadku terapii przeciwzmarszczkowej spotkania powinny odbywać się 2 do 3 razy w tygodniu, przez okres 7 do 10 tygodni.

 

Refleksologia twarzy może być stosowana po wstrzyknięciach Restylane i innych wypełniaczy zmarszczek. Pomaga ona pozbywać się grudek/stwardnień w tkankach skóry powstałych w miejscach wstrzyknięć. Należy jednak zachować odpowiedni odstęp pomiędzy wprowadzeniem wypełniacza a masażem refleksorycznym. W przeciwieństwie do refleksologii stóp, terapia twarzy może być stosowana u każdego człowieka. Ciąża, zapalenia żył, duże zabiegi operacyjne nie są przeciwwskazaniami do refleksologii twarzy.

Zabiegi trwają od 35 do 45 minut. W tym czasie uzyskamy najlepszą stymulację ośrodków mózgowych. . Refleksologia to masaż leczniczy, wywołujący szereg łańcuchowych reakcji biochemicznych w naszych organizmach. Ogólne poczucie rozbicia i zmęczenia to typowe objawy po terapii twarzy.

#refleksologia#refleksoterapia#masaż#